Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 23.01.2020

  СЛУЧАЈОТ СО МАЛОЛЕТНИКОТ ВРЗУВАН ЗА КРЕВЕТ КОЈ ГО ОБЕЛОДЕНИ НАРОДНИОТ...

  повеќе
 • 04.01.2020

  ПОТСЕТУВАЊЕ И ПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 4 ЈАНУАРИ - СВЕТСКИОТ...

  повеќе
 • 10.12.2019

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД 10-ДЕКЕМВРИ ДЕНОТ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

 • СЛУЧАЈОТ СО МАЛОЛЕТНИКОТ ВРЗУВАН ЗА КРЕВЕТ КОЈ ГО ОБЕЛОДЕНИ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАОТЕЛ ДОБИ СУДСКА РАЗРЕШНИЦА ВО СТРАЗБУР

  23.01.2020

  Случајот, кој Народниот правобранител го обелодени во 2013 година, кога при редовна посета на Заводот за заштита и рехабилитација Бања Банско, затекна дете врзано за креветот под образложение дека тоа е за...

  повеќе
 • ПОТСЕТУВАЊЕ И ПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 4 ЈАНУАРИ - СВЕТСКИОТ ДЕН НА БРАЈОВОТО ПИСМО

  04.01.2020

  По повод 4 Јануари-Светскиот ден на Брајовото писмо, Народниот правобранител, со цел подигање на свеста за важноста на овој начин и средство за комуникација и за целосна реализација на човековите права на...

  повеќе
 • СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД 10-ДЕКЕМВРИ ДЕНОТ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА

  10.12.2019

  Почитувани,

  „Да се радуваме додека сме млади“
  Вака почнува познатата химна на Универзитетите.Универзалноста и значењето на оваа порака ја има истата компонента како и универзалноста и значењето на овој ден-...

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ-НАЦИОНАЛЕН ПРЕВЕНТИВЕН МЕХАНИЗАМ ДОМАЌИН НА ВТОРИОТ СОСТАНОК НА МРЕЖАТА НА НАЦИОНАЛНИ ПРЕВЕНТИВНИ МЕХАНИЗМИ ОД ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

  25.09.2019

  Народниот правобранител-Национален превентивен механизам, на 2 и 3 октомври ќе биде домаќин и претседавач на вториот состанок на Мрежата на национални превентивни механизми од Југоисточна Европа...

  повеќе
 • СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ВРСКА СО ПОСЛЕДНИТЕ СЛУЧУВАЊА СО ОПОЖАРУВАЊЕТО НА ДЕПОНИИТЕ

  12.08.2019

  Народниот правобранител упатува апел до Владата, посебно до Министерството за животна средина и просторно планирање во најкус можен рок да ги интензивираат работите со управувањето на отпадот, посебно...

  повеќе
 • ПРЕЗЕНТИРАН ГОДИШНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ НАЦИОНАЛНИОТ ПРЕВЕНТИВЕН МЕХАНИЗАМ ЗА 2018 ГОДИНА

  26.06.2019

  „Во овој 8-ми по ред Годишен извештај на Националниот превентивен механизам се прикажани состојбите во местата на лишување од слобода и задржување, како и состојбите во постапувањето со бегалците во местата на...

  повеќе
 • 20. ЈУНИ МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА БЕГАЛЦИТЕ

  20.06.2019

  Секоја година, 20-ти јуни светот го одбележува како Меѓународен ден на бегалците.

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ-НАЦИОНАЛЕН ПРЕВЕНТИВЕН МЕХАНИЗАМ (НПМ) ВО ЈУНИ ЌЕ БИДЕ ДОМАЌИН НА МРЕЖАТА НА НАЦИОНАЛНИ ПРЕВЕНТИВНИ МЕХАНИЗМИ НА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА

  07.06.2019

  Народниот правобранител-Национален превентивен механизам, на 11 и 12 јуни 2019 година по прв пат ќе биде домаќин и претседавач на Мрежата на Националните превентивни механизми на Југоисточна Европа, која оваа...

  повеќе
 • СОБРАНИЕТО ГИ УТВРДИ МЕРКИТЕ ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПРЕПОРАКИТЕ НА НАРОДИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

  20.05.2019

  Собранието на Република Македонија на седницата одржана во мај, по предлог на Комисијата за политички сиситем и односи меѓу заедниците, усвои вкупно 65 мерка од 21 области за спроведување на препораките за...

  повеќе
 • АНКЕТА „ШТО МИСЛАТ ГРАЃАНИТЕ ЗА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ“

  02.04.2019

  „Две третини од граѓаните (66,6%) знаат за постоењето на институцијата Народен правобранител, а солиден број се запознаени со дел од нејзините основни надлежности. За Народниот правобранител најмногу слушнале...

  повеќе
 • СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ПРЕСРЕТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ И ПРЕДВРЕМЕНИТЕ ИЗБОРИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ТРИ ОПШТИНИ

  01.04.2019

  Народниот правобранител во пресрет на претседателските избори и предвремените избори за градоначалници на оштините Охрид, Дебар и Ново Село, ги потсетува граѓаните, за важноста на избирачкото право и начинот на...

  повеќе
 • БЕСПЛАТНА ТЕЛЕФОНСКА ЛИНИЈА ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ ПОВРЕДА НА ИЗБИРАЧКО ПРАВО

  01.04.2019

  Во канцеларијата на Народниот правобранител, од денес (1. април) граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право на бесплатната телефонска линија 0800 54321. Сите непрaвилности може да се...

  повеќе
 • ПРЕЗЕНТИРАН ГОДИШНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА СТЕПЕНОТ НА ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО ПОЧИТУВАЊЕ, УНАПРЕДУВАЊЕ И ЗАШТИТА НА ЧОВЕКОВИТЕ СЛОБОДИ И ПРАВА ЗА 2018 ГОДИНА

  27.03.2019

  Заменик народниот правобранител г-ѓа Васка Бајрамовска-Мустафа на прес конференција го презентираше Годишниот изваштај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и...

  повеќе
 • ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА СО ЗДРУЖЕНИЕТО ЗА ПОДОБАР ЖИВОТ, MY LIFE, МОЈОТ ЖИВОТ

  19.03.2019

  Народниот правобранител, г. Иџет Мемети и претседателката на Здружението за подобар живот, My Life, Мојот живот, г-ѓа Дијана Тоска, потпишаа Меморандум за соработка.

  повеќе
 • СООПШТЕНИЕ

  06.03.2019

  Народниот правобранител, во континуитет го следи обезбедувањето почитување и заштита на правата на граѓаните како потрошувачи, односно корисници на услуги вклучително и пред ЕВН Македонија АД, и во тој контекст...

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД ДЕНОТ „НУЛТА ДИСКРИМИНАЦИЈА“

  01.03.2019

  Денешниот ден 1-ви март е познат и како ден на „нулта дискриминација“, како предизвик за сите чинители во општеството да стават крај на каков било облик на дискриминација.

  повеќе
 • СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ВРСКА СО ИНЦИДЕНТОТ ВО КПУ ЗАТВОР „СКОПЈЕ“ - СКОПЈЕ

  22.02.2019

  Народниот правобранител ја информира јавноста дека отвори предмет по сопствена иницијатива во врска со информациите од медиумите, како и јавувања од роднини на притворени лица дека во притворското одделение на...

  повеќе
 • СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД 10 ДЕКЕМВРИ МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА

  10.12.2018

  Почитувани,

  На 10 декември пред 70 години, земјите членки на Обединетите нации одлучија на хартија да ги стават постулатите на човековите права и тој документ да го наречат Универзална декларација за...

  повеќе
 • СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  20.11.2018

  Да го обоиме овој 20 ти ноември во сино.

  Бојата која годинава е заштитен знак на Светскиот ден на детето.Облечете сина маица,ставете син беџ или мал син детаљ

  повеќе
Претходни1234567891011СледниПребарување

Кaлендар на настани

февруари 2020
П В С Ч П С Н
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија