Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 24.04.2020

  ПРЕПОРАКИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОСТВАРУВАЊЕТО НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО ВО...

  повеќе
 • 31.03.2020

  ПРЕПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА,...

  повеќе
 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

10.12.2010

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ДЕНОТ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА: ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА СЕ ОСНОВА ЗА ГРАДЕЊЕ НА МИРОТ И ПРАВДАТА

Денeшниот ден – Денот на човековите права, 10-ти декември, оваа година го посветуваме на бранителите на човековите права, без разлика дали станува збор за институции или поединци ширум светот кои делат една единствена цел – да им помогнат на најранливите, да го заштитат нивното човечко достоинство, да ги заштитат од дискриминација.

Човековите права се основа за градење на: слободата, мирот и правдата, а бранителите на човековите права играат суштинска улога во заштитата од дискриминација и зачувување и почитување на  универзалниот принцип на еднаквост.

Одбележувајќи го денешниот ден Народниот правобранител потсетува на потребата за промоција и заштита на човековите права во земјата, но и укажува на одговорноста на државата да ги поддржува дејствувањата на бранителите во заштитата на човековите права.
 Денот на човековите права претставува можност да ги поздравиме сите храбри дејствувања на познатите и непознатите бранители на човековите права, но и инспирација за сите нас во насока на зајакнување на нашите активности на овој план.

НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ


Пребарување

Кaлендар на настани

мај 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија