Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 24.04.2020

  ПРЕПОРАКИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОСТВАРУВАЊЕТО НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО ВО...

  повеќе
 • 31.03.2020

  ПРЕПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА,...

  повеќе
 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

10.12.2009

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ РЕАГИРА ЗА ДОСТАВУВАЊЕТО НА РЕШЕНИЈАТА ЗА НАПЛАТА НА РАДИОДИФУЗНАТА ТАКСА

„Народниот правобранител укажува дека при наплатата на радиодифузната такса треба да се почитува Законот за радиодифузија, односно да не се бара од граѓаните таксата да ја платат веднаш за цела година и да не се преземаат мерки за присилно извршување доколку граѓаните не ја плататат таксата до крајот на тековната 2009 година, затоа што по вина на Македонска радио телевизија решенијата до граѓаните се доставени сега, а не од почетокот на годината.“

Ова меѓу другото се вели во реакцијата на Народниот правобранител во врска со решенијата за наплата на радиодифузната такса доставени од страна на Македонската радио телевизија. Реагирањето на Народниот правобранител е содржано во посебната доставена до надлежните во јавниот сервис.


Пребарување

Кaлендар на настани

јуни 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија