Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 24.04.2020

  ПРЕПОРАКИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОСТВАРУВАЊЕТО НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО ВО...

  повеќе
 • 31.03.2020

  ПРЕПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА,...

  повеќе
 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

20.11.2018

20.11.2018, Скопје

СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

Да го обоиме овој 20  ти ноември во сино.

Бојата која годинава е заштитен знак на Светскиот ден на детето.Облечете сина маица,ставете син беџ или мал син детаљ. Се нека биде  во знакот на сината со што ќе покажеме дека ги почитуваме децата.
Да покажеме дека  ги почитуваме нивните права: Да одат на училиште и таму да бидат безбедни, Да учат, Да имаат слободно време, Да учествуваат во донесувањето на одлуките кои се однесуваат на нив, Да се чувствуваат како дел од заедницата, семејството, Да научат да разговараат, Да си простуваат, Да сакаат и Да бидат сакани. Со еден збор да им дадеме до знаење колку се тие важни за општеството, за неговиот просперитет/ развој.

Но, и да им покажеме дека секогаш сме тука да им помогнеме и да ги заштитиме, особено денес во ерата на масовното ширење на социјалните медиуми, кои имаат и позитивно, но и негативно влијание врз нив. Да ги научиме како да ја користат оваа нова алтка за комуницирање, но и како да ги спознаат опасностите кои ги демнат.

Народниот правобранител и годинава ја користи оваа пригода  на Светскиот ден на детето да потсети на важноста на процесот на воспитување на децата,од нивното вклучување во сите текови на општеството, од потребата за нивна заштита  од насилството како во училиштата, така и во семејството, затоа што само здрава изградена личност може да создава здраво, демократско толерантно општетство.


                                                                                                                       НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ

Пребарување

Кaлендар на настани

јуни 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 2
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија