Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 24.04.2020

  ПРЕПОРАКИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОСТВАРУВАЊЕТО НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО ВО...

  повеќе
 • 31.03.2020

  ПРЕПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА,...

  повеќе
 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

03.12.2017

03.12.2017, Скопје

СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ

„Општество за сите“, е мотото под кое годинава се одбележува Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби.

Кон остварување на оваа цел сите треба да се стремиме за никој да не се почувствува дискриминиран, никој да не се почуствува различен од другите, исклучен.

Тоа не обврзува сите нас да обезбедиме еднакви услови за остварување на правата во сите сфери - здравството, образованието, култура, вработувањето, остварување на избирачкото право...

Тоа значи пристап до се она што значи живеење на еден нормален секојдневен живот без препреки/пречки.
Во оваа смисла, Народниот правобранител апелира и воедно ги потсетува сите чинители во општетството дека во наредниот период треба уште позабрзано и попосветено да работат на целосна интеграција на лицата со посебни потреби, што би значело остварување на нивните права.

Интеграцијата, а не исклученоста е движечката сила на едно општество.

Во тој поглед да ги направиме достапни за сите градинките, училиштата болниците, државните институции, телевизиските емисии... Само на тој начин ке покажеме дека работиме за вистинските човечки вредности.
Но, на ова да не бидеме посветени само еден ден, денес трети декември, туку и останатите 364 денови во годината. Само така ќе ја покажеме нашата грижа за секоја единка во општеството.

                                                     НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ


Пребарување

Кaлендар на настани

мај 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија