Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 16.02.2018

  РЕАКЦИЈА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ВРСКА СО СЛУЧАЈОТ НА СЕКСУЛАНА...

  повеќе
 • 28.12.2017

  ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕЗЕМЕНИТЕ МЕРКИ И КОНСТАТИРАНИТЕ СОСТОЈБИ ОД ПОСТАПУВАЊЕТО ПО...

  повеќе
 • 03.12.2017

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

21.12.2016

21.12.2016, Скопје

ДЕКЛАРАЦИЈА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ОМБУДСМАНИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО АЛЕПО

Асоцијацијата на Омбудсмани на Медитеранот (АОМ) ја искажува својата длабока загриженост за сериозната ситуација во која живеат илјадници цивили, вклучувајќи деца, жени и ранети.

Последните вести од регионот јавуваат дека цивили се жртви на кривичните дела како киднапирања, уништување на лична сопственост, тортура и егзекуциии. Според Канцеларијата на Високиот Комесар за човекови права на Обединетите нации, во последните 24 часа најмалку 82 цивила, вклучувајќи жени и деца, биле егзекутирани, додека останатите меѓународни тела ситуацијата во Алепо ја сметаат како еден од најголемите масакри против цивилното население по Втората светска војна.

АОМ ги повикува сите засегнати страни да ги почитуваат човековите права и меѓународното хуманитарно право во ситуации на вооружен конфликт.

Согласно меѓународно признаените човекови права и потребата да се заштитат истите, АОМ ги повикува меѓународните организации да работат заедно со цел ставање крај на оваа трагедија.
Асоцијација на Омбудсмани на Медитеранот (АОМ)

Пребарување

Кaлендар на настани

март 2018
П В С Ч П С Н
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 14
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија