Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 24.04.2020

  ПРЕПОРАКИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОСТВАРУВАЊЕТО НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО ВО...

  повеќе
 • 31.03.2020

  ПРЕПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА,...

  повеќе
 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

16.11.2016

16.11.2016, Скопје

СТАВ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ДЕНОТ НА ТОЛЕРАНЦИЈАТА

Почитувани граѓани,

Овој ден 16 ноември традиционално се одбележува како Меѓународниот ден на толеранцијата. Денес сите ние имаме можност да се потсетиме за придобивките од толеранцијата, но и да научиме за негативностите на нетолеранцијата.

Сознанието дека сите сме различни, но дека сите ги имаме истите права е основното мото по кое треба да се придржува секој поединец, особено во мултикултурните општества какво што е нашето.

Меѓународниот ден на толеранцијата е поводот кога треба да се дебатира за негативните ефекти од нетолернацијата. Непочитувањето на различностите никому не му носи добро, напротив тоа е најголемата причина за сите поделби кои оставаат длабоки последици врз животите на сите нас.

Толеранцијата е придобивка на демократските општества. Колку повеќе дискутираме за толеранција толку помалку поделби ќе имаме, а колку помалку поделби толку поголем просперитет.

Оваа пригода треба да се искористи за уште еднаш да им се укаже на сите чинители во општеството без разлика на возраста, полот, верата, oбразованието дека почитувањето е основниот темел без кое нема напредок. Доколку ова навреме сите го разбереме, убеден сум дека ќе си го подобриме квалитетот на живеењето.

                                                                                      Одделени за односи со јавност
                                                                                       НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ

Пребарување

Кaлендар на настани

мај 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија