Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • 20.03.2020

  ПЛАН ЗА РАБОТА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ВОНРЕДНИ УСЛОВИ

  повеќе
 • 11.03.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО ПРИЕМОТ НА ГРАЃАНИ/СТРАНКИ ВО ИНСТИТУЦИЈАТА НАРОДЕН...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторНовости и настани

09.11.2015

09.11.2015, Скопје

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПРЕПОРАЧА ВАНДАЛИЗМОТ ВРЗ ВЕРСКИОТ ОБЈЕКТ ВО КРИВА ПАЛАНКА ИТНО ДА СЕ РАСВЕТЛИ

Народниот правобранител г. Иџет Мемети го осуди вандалскиот настан на демолирање на  муслиманскиот верски објект во Крива Паланка и побара итно расчистување на случајот.

„Не верувам дека има здрав разум кој не го осудува вандалскоот акт кој може да предизвика верска омраза меѓу заедниците во Република Македонија.Ја користам оваа прилика да го осудам настанот со демолирањето на верскиот објект во Крива Паланка и да побарам од надлежните институции да ги превземат сите мерки и веднаш да се расчисти овој немил настан. Само со ваква постапка граѓаните ке бидат убедени дека институциите на системот функционираат подеднакво за сите верски заедници во Република Македонија.“


Пребарување

Кaлендар на настани

март 2020
П В С Ч П С Н
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија