Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 24.04.2020

  ПРЕПОРАКИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОСТВАРУВАЊЕТО НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО ВО...

  повеќе
 • 31.03.2020

  ПРЕПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА,...

  повеќе
 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторМеѓународни активности

31.10.2019

31.10-01.11.2019 Валона, Република Албанија

ПОТПИШАН ДОГОВОР ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ ОМБУДСМАНИТЕ НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, КОСОВО И АЛБАНИЈА

Народниот правобранител, г.Иџет Мемети учествуваше на состанокот со своите колеги, обудсманот на Република Косово, г. Хилми Јашари и омбудсманот на Република Албанија, г-ѓа Еринда Баланца, кој се одржа во Валона, Република Албанија. На состанокот учествуваа и претставници на Комисиите за спречување и заштита од дискриминација.

На овој, инаку трет состанок (првите два се одржаа во Република Северна Македонија и Република Косово), беше потпишан Договор за соработка помеѓу Омбудсман институциите и членови на Комисиите за спречување и заштита од дискриминација чија цел е подигнување на степенот на соработката помеѓу институциите, а во интерес на поголема заштита на правата на граѓаните.

Имено, омбудсманите од трите држави се обврзаа да создадат услови за размена на експерти на институционално ниво со цел размена на искуства во заштитата и унапредувањето на човековите права и борбата против дискриминацијата. Тие, воедно се обврзаа и за преземање на заеднички иницијативи со фокус на промовирање на човековите права.

Пребарување

Кaлендар на настани

јуни 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија