Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 20.11.2020

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  повеќе
 • 11.11.2020

  ИН МЕМОРИАМ

  повеќе
 • 15.10.2020

  ПОТСЕТУВАЊЕ И ПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 15 ОКТОМВРИ -...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторМеѓународни активности

19-25.03.2006, ШведскаСТУДИСКА ПОСЕТА НА ПАРЛАМЕНТАРНИОТ ОМБУДСМАН ВО ШВЕДСКА. 19.03.2006

19-25.03.2006, ШведскаСТУДИСКА ПОСЕТА НА ПАРЛАМЕНТАРНИОТ ОМБУДСМАН ВО ШВЕДСКА.

Од 19 до 25 март 2005 година народниот правобранител на Република Македонија, г.Иџет Мемети оствари студиска посета на Парламентарниот омбудсман на Кралството Шведска. Посетата беше планирана и се изведе во рамките на проектот СИДА, финансиран од Кралството Шведска и координиран од Мисијата на ОБСЕ во Република Македонија, кој содржи активности за надградување на капацитетите на институцијата од технички и професионален карактер.

Во рамките на посетата Народниот правобранител со својата делегација оствари средба со сите четири парламентарни омбудсмани и во нивните одделенија се запозна со начините и методите на работа на Омбудсман институцијата со речиси двовековна традиција.

Воедно Народниот правобранител ги посети и следните владини омбудсмани: Омбудсманот за еднакви можности, Омбудсманот за етничка дискриминација, Омбудсманот за деца и Омбудсманот за потрошувачки права. 

Пребарување

Кaлендар на настани

ноември 2020
П В С Ч П С Н
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија