Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 10.12.2019

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД 10-ДЕКЕМВРИ ДЕНОТ НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА

  повеќе
 • 25.09.2019

  НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ-НАЦИОНАЛЕН ПРЕВЕНТИВЕН МЕХАНИЗАМ ДОМАЌИН НА ВТОРИОТ...

  повеќе
 • 12.08.2019

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ВРСКА СО ПОСЛЕДНИТЕ СЛУЧУВАЊА СО...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторRotate left
Rotate right

За Народниот правобранител

Општи информации за Народниот Правобранител

Собранието на Република Македонија, го избира и разрешува народниот правобранител. Народниот правобранител се избира за време од осум години, со право на уште еден избор....

повеќеАктивности

 • 20.11.2019

  ПОД МОТОТО „СИТЕ СМЕ = ВО ПРАВАТА“...

  „Денес, се одбележува Светскиот ден на детето, и три децении од усвојувањето на Конвенцијата за...

  повеќе
 • 06.11.2019

  ПРЕТСТАВНИЦИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ...

  Претставници на Народниот правобранител учествуваа на јавната расправа на тема: Заедничко...

  повеќе
 • 29.10.2019

  ПРЕТСТАВНИК НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ...

  Имплементација на Законот за превенција, спречување, и заштита од семејно насилство, беше тема на...

  повеќе

Меѓународни активности

 • 13.11.2019

  УЧЕСТВО НА ПРЕТСТАВНИК НА НАРОДНИОТ...

  Претставник на Народниот правобранител учествуваше на Генералното собрание на Европската мрежа на...

  повеќе
 • 03.11.2019

  ПРЕТСТАВНИЦИ НА НАЦИОНАЛНИОТ ПРЕВЕНТИВЕН...

  Државниот советник за спречување од тортура, г-ѓа Вјолца Рушај и советникот за спречување од...

  повеќе
 • 31.10.2019

  ПОТПИШАН ДОГОВОР ЗА СОРАБОТКА ПОМЕЃУ...

  Народниот правобранител, г.Иџет Мемети учествуваше на состанокот со своите колеги, обудсманот на...

  повеќе


Пребарување

Кaлендар на настани

декември 2019
П В С Ч П С Н
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија