Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 20.11.2020

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  повеќе
 • 11.11.2020

  ИН МЕМОРИАМ

  повеќе
 • 15.10.2020

  ПОТСЕТУВАЊЕ И ПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 15 ОКТОМВРИ -...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

 • ПРЕЗЕНТИРАН СЕДМИОТ ГОДИШЕН ИЗВЕШТАЈ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ-НАЦИОНАЛЕН ПРЕВЕНТИВЕН МЕХАНИЗАМ

  26.06.2018

  Напрес-конференција заменик Народниот правобранител г-ѓа Васка Бајрамовска -Мустафа го презентираше седмиот по ред извештај на Народниот правобранител –Национален превентивен механиза (НПМ) во кој се прикажани...

  повеќе
 • ОДБЕЛЕЖАН ЈУБИЛЕЈОТ - 20 ГОДИНИ ОД ВОСТАНОВУВАЊЕТО НА ИНСТИТУЦИЈАТА НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

  01.06.2018

  По повод јубилејот - 20 години од востановувањето на институцијата Народен правобранител во Република Македонија, во Собранието на Република Македонија се одржа пригодна свеченост, на која присуствуваа голем...

  повеќе
 • НАЈАВА НА НАСТАН ПО ПОВОД 20 ГОДИНИ НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

  21.05.2018

  Народниот правобранител на Република Македонија по повод дваесет години од востановувањето на институцијата, на 30 мај 2018 година (среда), во Собранието на Република Македонија свечено ќе ја одбележи...

  повеќе
 • ПОСЕТА НА СТУДЕНТИ ОД ФАКУЛТЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ПРИ УНИВЕРЗИТЕТОТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“- БИТОЛА

  25.04.2018

  Студенти од Факултетот за безбедност при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ - Битола, под менторство на доц. д-р Ице Илијевски ја посетија канцеларијата на Народниот правобранител, при што остварија средба со...

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА МЕЃУНАРОДНИ НЕВЛАДИНИ ОРГАНИЗАЦИИ ПРИ СОВЕТОТ НА ЕВРОПА, Г-ЃАТА АНА РУРКА

  27.03.2018

  Народниот правобранител г. Иџет Мемети оствaри средба со претседателката на Конференцијата на меѓународни невладини организации, г-ѓата Ана Рурка и нејзиниот колега, г. Кристоф Спренг.

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО НАРОДНАТА ПРАВОБРАНИТЕЛКА НА РЕПУБЛИКА АЛБАНИЈА Г-ЃА ЕРИНДА БАЛАНЦА

  16.03.2018

  Народниот правобранител г. Иџет Мемети оствaри средба со народната правобранителка на Република Албанија, г-ѓа Еринда Баланца, на која се разговараше за состојбите со промоцијата и заштитата на човековите...

  повеќе
 • СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО ПРАТЕНИЦИ ОД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

  27.02.2018

  Народниот правобранител г.Иџет Mемети оствари средба со европратениците г. Едуард Кукан, г. Кнут Флекенштајн и г. Иво Вајгл, на која се разговараше за состојбите со човековите слободи и права во Р...

  повеќе
 • СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г. ИЏЕТ МЕМЕТИ СО Г-ЃА СУЗАН К. ФАЛАТКО, ЗАМЕНИК-ДИРЕКТОР НА КАНЦЕЛАРИЈАТА НА САД ЗА ПРАШАЊА ОД ЈУГО-ЦЕНТРАЛНА ЕВРОПА

  15.02.2018

  Народниот правобранител г. Иџет Мемети оствари средба со г-ѓа Сузан К. Фалатко, заменик-директор на канцеларијата на Соединетите Американски Држави за прашања од југо-централна Европа, на која се разговараше за...

  повеќе
 • РАБОТИЛНИЦА ЗА ИСКУСТВАТА НА ЛОКАЛНИТЕ САМОУПРАВИ ВО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ

  07.02.2018

  „Циркуларна економија: искуства на локалните самоуправи во управување со отпадот“ беше тема на работилницата, која во организација на канцеларијата на Народниот правобранител, а со поддршка на амбасадата на...

  повеќе
 • УЧЕНИЦИ ОД ТРЕТА ГОДИНА ОД ПРИВАТНОТО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ “ЈАХЈА КЕМАЛ“-СКОПЈЕ НА ПРАКТИЧНА НАСТАВА ВО КАНЦЕЛАРИЈАТА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

  21.12.2017

  Ученици од трета година од приватното средно улилиште „Јахја Кемал“-Скопје во рамките на изучување на наставниот предметот вовед во право остварија практична настава во канцеларијата на Народниот...

  повеќе
 • ЗАМЕНИК НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г-ЃА ВАСКА БЈАРАМОВСКА-МУСТАФА ОДРЖА ОБУКА ЗА ЗАШТИТА И СПРЕЧУВАЊЕ НА ДИСКРИМИНАЦИЈА

  21.12.2017

  Заменик народен правобранител Васка Бајрамовска-Мустафа одржа обука за спречување и заштита од дискриминација на претставници на повеќе невладини организации од Куманово, Штип, Прилеп, и Велес, кои работат со...

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ ПОТПИША ДОГОВОР ЗА ДАВАЊЕ НЕПОВРАТНА ФИНАНСИСКА ПОМОШ СО АМБАСАДАТА НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

  20.12.2017

  Народниот правобранител г.Иџет Мемети потпиша договор за спроведување на проект со Амбасадата на Република Бугарија во Македонија претставувана од амбасадорот Н.Е. Иван Петков.

  повеќе
 • ЗАМЕНИК - НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ЃА ВАСКА БАЈРАМОВСКА-МУСТАФА УЧЕСТВУВАШЕ НА ЈАВНА РАСПРАВА НА СОБРАНИСКАТА ПОСТОЈАНА АНКЕТНА КОМИСИЈА ЗА ЗАШТИТА НА ПРАВАТА НА ГРАЃАНИТЕ

  13.12.2017

  „Народниот правобранител постапувајќи по голем број претставки од граѓани, особено во перидот крај на 2012 до 2015 година, утврди дека ограничувањето на правото на слобода на движење особено беше воочливо кај...

  повеќе
 • ПРЕЗЕНТИРАНО ИСТРАЖУВАЊЕТО ЗА ВКЛУЧЕНОСТА НА ДЕЦАТА И МЛАДИТЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ВО СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

  07.12.2017

  Во пресрет на Меѓународниот ден на човековите права 10 декември Народниот правобранител го презентираше „Истражувањето за вклученоста на децата и на младите со посебни потреби во средното образование“,...

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ ОДРЖА ПРЕДАВАЊЕ НА УНИВЕРЗИТЕТОТ „АМЕРИКАН КОЛЕЏ“ ВО СКОПЈЕ

  22.11.2017

  Народниот правобранител г. Иџет Мемети одржа предавање пред студентите од додоплимски и постдипломски студии на факултетот за Правни науки при Универзитетот „Американ колеџ“ – во Скопје на тема „Новиот Закон за...

  повеќе
 • КОНФЕРЕНЦИЈА НА ТЕМА „ИНТЕГРАЦИЈА НА КОСОВСКИТЕ БЕГАЛЦИ, ТРАЈНИ РЕШЕНИЈА И ДОБРОВОЛНО ВРАЌАЊЕ“

  20.11.2017

  „Во услови кога светот се соочува со најголемата бегалска криза и илјадници луѓе секојдневно се приморани да ги напуштат своите домови, не смееме да ги заборавиме проблемите на бегалците од Косово кои пред...

  повеќе
 • СО РАБОТИЛНИЦА ВО ООУ „ВЛАДО ТАСЕВСКИ“ ВО СКОПЈЕ ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  20.11.2017

  По повод 20-ти ноември – Светскиот ден на детето, заменик -народниот правобранител г-ѓа Васка Бајрамовска – Мустафа, одржа работилница во ООУ„Владо Тасевски“ од Скопје со ученици од второ, шесто и седмо...

  повеќе
 • НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

  15.11.2017

  Народниот правобранител г. Иџет Мемети оствaри средба со претставници на Европската комисија, на која се разговараше за работата на институцијата, актуелните предизвици со кои таа се соочува особено по...

  повеќе
 • СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО АМБАСАДОРОТ НА РЕПУБЛИКА ФРАНЦИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Г.КРИСТИЈАН ТИМОНИЕ

  08.11.2017

  Народниот правобранител г. Иџет Mемети оствари средба со амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, г. Кристијан Тимоние.

  повеќе
 • ПОСЕТА НА СТУДЕНТИ ОД „МИТ“ УНИВЕРЗИТЕТОТ НА КАНЦЕЛАРИЈАТА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

  06.11.2017

  Студенти од Факултетот за безбедносни науки при „МИТ“ Универзитетот, под менторство на доц. д-р Кире Бабаноски ја посетија канцеларијата на Народниот правобранител, при што остварија средба со заменик ...

  повеќеПребарување

Кaлендар на настани

ноември 2020
П В С Ч П С Н
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија