Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

Трибина на тема „Иднината и предизвиците на институцијата Народен правобранител“ 15.10.2008

Трибина на тема „Иднината и предизвиците на институцијата Народен правобранител“

„Македонија поминува повеќегодишен период на развој и достигнувања во заштитата на правата и слободите на граѓаните, каде 11 - годишната работа на институцијата Народен правобранител има значаен удел. Во иднина не очекуваат нови предизвици во заштита на човековите права, посебно во заштитата од дискриминација, заштита на посебни групи и заштита од тортура“.

Ова се дел од заклучоците и препораките усвоени на тркалезната маса насловена како „Иднината и предизвиците на институцијата Народен правобранител“ што се одржа на 15 октомври во хотелот „Континентал“ во Скопје. На трибината покрај Народниот правобранител на Република Македонија г. Иџет Мемети, воведни излагања имаа и специјалниот претставник на Европската унија и шеф на Делегацијата на Европската комисија амбасадорот г. Ерван Фуере, амбасадорот на Република Франција Бернар Валеро и амбасадорот на Кралството Шведска Ларс Петер Фреден. За споредебените искуства од работата на Омбудсманот на Полска зборуваше заменикот - омбудсман г. Марек Зубек, а за Војводина заменикот - покраински омбудсман г. Драгомир Секулиќ.

“Институцијата во своето 11 - годишно работење бележеше значаен развој, но и справување со сериозни потешкотии во остварувањето на својата функција како резултат на се уште бирократскиот начин на однесување и постапување на државата„. - рече во своето излагање народниот правобранител г. Иџет Мемети.

Според Мемети ако омбудсманот преставува реформатор на свеста и совеста, како и на културата во постапувањето на администрацијата тогаш несомнено е дека развивањето на институцијата треба секогаш да го следи пулсот на граѓаните и нивните потреби.


Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија