Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

22.10.2008

22.10.2008 Скопје

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г. ИЏЕТ МЕМЕТИ УЧЕСТВУВАШЕ НА ЈАВНА РАСПРАВА НА ТЕМА: “ЕВРОПСКИ ПРАКТИКИ И ПРОГРАМИ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО„

„Европски практики и програмите за превенција на семејно насилство“ беше темата на јавната расправа на Комисијата за еднакви можности помеѓу мажите и жените на која учествуваше народниот правобранител г. Иџет Мемети.

“Насилството врз жената и децата денес е едно од најприсутните кршења на човековите права. Насилството не само што претставува кршење на човековите права, туку со тоа се отежнува и се спречува остварувањето на основните човекови права„ - рече во своето излагање г. Мемети.

Според него ефикаснта борба против овој вид насилство често се оневозможува поради тоа што жртвите, најчесто жени и деца, не го пријавуваат насилството.

На дебатата учествуваа и омбудсманот на Арагон г.Фернандо Гарсија Висенте, како и постојаниот координатор на Организацијата на обединетите нации и постојан претставник на УНДП Марија Силва Луис Мрхијас.


Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 2
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија