Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ТЕМА “ЗАШТИТА НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И ПРАВАТА НА МАЛЦИНСТВАТА ВО ЕВРОПА“ 10.09.2008

10.09.2008 Хотел „Александар Палас“, Скопје

КОНФЕРЕНЦИЈА НА ТЕМА “ЗАШТИТА НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА И ПРАВАТА НА МАЛЦИНСТВАТА ВО ЕВРОПА“

Во организација на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Скопје се одржа меѓународна конференција на тема „аштитата на човековите права и правата на малцинствата во Европа“

На Конференцијата учествуваше претседателот на Фондацијата г. Хенри Бохнет, народниот правобранител на Република Македонија г. Иџет Мемети, заменикот претседател на Владата задолжен за спроведување на рамковниот договор г. Абдулаким Адеми како и  повеќе омбудсмани од регионот: омбудсманот на Албанија  г. Ермир Добјани, потоа на Република Словенија г-ѓа Зденка Чебашек - Травник, на Црна Гора г. Шефко Црновршанин.

Целта на Конференцијата беше да се разменат искуства и идеи и да се претстават најдобрите практични модели за заштита на човековите слободи и права.

„Управувањето со проблемите во остварувањето на правата на припадниците на етничките заедници кои не се мнозинство, е секогаш предмет на работа и на омбудсман институциите. Денес омбудсманите претставуваат сегмент без кој не се може во општествата со демократски начин на функционирање“- рече меѓу другото во своето излагање народниот правобранител г. Иџет Мемети.

Според него сферата на човековите права во Република Македонија се уште претставува област на која треба многу да се работи не само од страна на омбудсманот, туку и од страна на сите државни институции.

Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија