Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

22.09.2008

22.09.2008, Скопје

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г. ИЏЕТ МЕМЕТИ И АМБАСАДОРОТ Г. ЕРВАН ФУЕРЕ ВО ПОСЕТА НА КПУ “ИДРИЗОВО„ И ЗАТВОРОТ СКОПЈЕ

Народниот правобранител г. Иџет Мемети и специјалниот претставник на Европската унија и шеф на Делегацијата на Европската комисија во Македонија амбасадорот г. Ерван Фуере, во рамките на редовната соработка ги посетија Казнено - поправната установа „Идризово“ и Затворот „Скопје“. Во рамките на посетата г. Мемети и  г. Фуере разговараа со затворските управи и имаа средба со лица кои издржуваат затворски казни.

„Денеска уште еднаш се уверив дека сосотојбите во затворите и понатаму се под секакво ниво, што преставува кршење на правата на лицата лишени од слобода. Она што загрижува е дека овие состојби остануваат непроменети и покрај тоа што нашите посебни и Годишниот извештај укажуваат на потребата за преземање неодложни мерки за обезбедување хуман третман на лицата лишени од слобода“- изјави народниот правобранител г. Мемети по завршување на посетата.

Според него уште позагрижувачки е фактот што истите состојби ги конастатираат и извештаите на Комитетот против тортура и Комитетот за човекови права при Советот на Европа.

 Амбасадорот Фуере изјави дека од разговорот со затворските управи заклучил дека тие прават се што е во нивна моќ, но дека се соочуват со недостиг од средства.

„Заедно со народниот правобранител би сакале да апелираме до властите да направат се што е во нивна можност да се осврнат на овие проблеми.“ – изјави г. Фуере.

Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија