Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

22.07.2019

Скопје

ЈАВНА РАСПРАВА ЗА СОСТОЈБАТА ВО ЗАТВОРИТЕ НА ПОСТОЈАНАТА АНКЕТНА КОМИСИЈА ЗА ЗАШТИТА НА СЛОБОДИТЕ И ПРАВАТА НА ГРАЃАНИТЕ

Заменик-народниот правобранител, г-ѓа Васка Бајрамовска-Мустафа на седницата на Постојаната Анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓаните во Собранието на Република Северна Македонија, учествуваше на јавна расправа на тема „Состојбата со човековите права во казенено-поправните установи “.

„Народниот правобранител во континуитет алармира и укажува на лошата состојба во казнено-поправните установи од секаков аспект. Исто така, го потенцира и нехуманиот и несоодветен третман на осудените лица, нефункционалниот здравствен систем, отсуството на образовниот процес како и процесот на ресоцијализација“, истакна, меѓу другото, заменик народниот правобраниел Бајрамовска –Мустафа во своето обраќање.

Зборувајќи за заклучоците од Извештајот на работната група составена од пратеници и претставници од невладиниот сектор, кои во периодот јули 2018 -јули 2019 година извршија посета  на КПД Штип, и Затворот Охрид, заменикот Бајрамовска-Мустафа истакна дека во овој Извештај не е споменато присуството на корупција во затворите на која во континуитет укажува народниот правобранител, како и тоа дека се користат преблаги констатации за процесот на ресоцијализација.

Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 55
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија