Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО НЕРЕЗИДЕНТНАТА АМБАСАДОРКАТА НА КАНАДА, Н.Е. КЕТЛИН ЧАБА 08.11.2018

08.11.2018, Скопје

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ ОСТВАРИ СРЕДБА СО НЕРЕЗИДЕНТНАТА АМБАСАДОРКАТА НА КАНАДА, Н.Е. КЕТЛИН ЧАБА

Народниот правобранител, г.Иџет Мемети, оствари средба со нерезидентната амбасадорка на Канада за Република Македонија, г-ѓа Кетлин Чаба, која должноста ја извршува од седиштето во Белград, Република Србија, која деновиве престојува во нашата земја.

На средбата, народниот правобранител, г. Мемети ја запозна амбасадорката со новите надлежности на Институцијата, новите мандати и кадровскита зајакнувања
.
Исто така, народниот правобранител ја запозна амбасадорката со плановите и идеите за натамошната работа на институцијата Народен правобранител, со цел ефикасна заштита на правата на граѓаните на Република Македонија.

Амабасадорката г-ѓа Кетлин Чаба, покажа голем интерес за работата на Омбудсманот, неговите надлежности, како и за постапувањето по претставките од граѓаните, како еден од начините за остварување на правата на граѓаните преку оваа независна институција.

Таа срдечно се заблагодари на разговорот и на исцрпните податоци коишто ги доби од народниот правобранител за состојбата со човековите права во Република Македонија.

Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија