Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

27.09.2018

27-28.09.2018, Скопје

ПРЕТСТАВНИЦИ НА ИНСТИТУЦИЈАТА ГО СЛЕДЕА СКРИНИНГОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЗА ПОГЛАВЈЕ 23 –ПРАВОСУДСТВО И ФУНДАМЕНТАЛНИ ПРАВА

На 27 и 28.09.2018 година во зградата Берлимонт, во Брисел - седиштето на Европската Комисија, се одржа скрининг процесот за Поглавје 23 (правосудство и фундаментални права), на кој Европската Комисија во детали ја презентираа сопствената анализа за состојбата од Поглавјето 23, нивните очекувања, начинот на кој очекуваат да се одвиваат преговорите итн.

Двајца претставници од институцијата Народен правобранител го следеа скринингот во просториите на Делегација на Европската Унија во Скопје, на следните тематски теми: анти-корупција, фундаментални права, анти-дискриминација, притвор и услови во притвор, заштита на лични податоци и граѓански права.

Обраќања до присутните имаа г.Бујар Османи, заменик-претседател на Владата на РМ, задолжен за европски прашања и главен преговарач и шеф на државната делегација за преговори, министерката за правда, г-ѓа Рената Дескоска, директорот на Директоратот за проширување на Европската Унија, г.Кристијан Даниелсон и други претставници на Европската Комисија, како и еврокомесарот за проширување, г. Јоханес Хан.

Народниот Правобранител го поздравува скринингот за Поглавјето 23 и смета дека од дискусиите кои ги изведоа претставниците од Македонија и Албанија, произлегоа корисни препораки и заклучоци кои се важни за нашиот правен поредок.

Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија