Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 03.12.2021

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 3. ДЕКЕМВРИ – МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН...

  повеќе
 • 20.11.2020

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  повеќе
 • 11.11.2020

  ИН МЕМОРИАМ

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО АМБАСАДОРОТ И ШЕФ НА МИСИЈАТА НА ОБСЕ/ОДИХР ЈАН ПЕТЕРСЕН 27.04.2016

27.04.2016, Скопје

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО АМБАСАДОРОТ И ШЕФ НА МИСИЈАТА НА ОБСЕ/ОДИХР ЈАН ПЕТЕРСЕН

Народниот правобранител г. Иџет Мемети оствари средба со амбасадорот Јан Петерсен, шеф на Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР и неговиот тим за набљудување,следење и конторла на парламентарните избори во Република Македонија.

На средбата амбасадорот Петерсен беше запознаен со досегашната работа на Народниот правобранител во однос на заштитата на избирачкото право на граѓаните и преземените мерки и активности во изминатите изборни процеси. Имено, Народниот правобранител г.Мемети, го запозна амбасадорот  со активностите кои институцијата ги презема за заштита на правата на избирачите како што е  отворената телефонска линија за пријавување на притисоци и изборни нерегуларности,потоа и за покренатите постапки за заштита на избирачкото право на граѓаните , како и за констатациите и препораките од Годишниот извештај кои се однесуваат на остварување, почитување и заштита на избирачкото право. Тимот на амбасадорот Петерсен нагласи дека се запознати со содржината на постапувањето на Народниот правобранител и неговите извештаи во однос на остварување и заштита на избирачкото право.

Дополнително, Народниот правобранител го информира амбасадорот за соработката со граѓанските организации и воспоставената соработка за престојните парламентарни избори.

Двајцата соговорници ја истакнаа потребата од  меѓусебна соработка во делот на мониторинг на целокупниот изборен процес како и остварување и заштита на поединечните изборни права на граѓаните.


Пребарување

Кaлендар на настани

јануари 2021
П В С Ч П С Н
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 2
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија