Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 03.09.2021

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ПОЧЕТОКОТ НА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА

  повеќе
 • 19.08.2021

  НАРОДНИОТ ПРВОБРАНИТЕЛ ДО ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКА ДОСТАВИ ПРЕПОРАКА ВО...

  повеќе
 • 13.07.2021

  АПЕЛ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ИНВОЛВИРАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО ПРОТЕСТИ

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО НОВОНАИМЕНУВАНИОТ АМБАСДОР НА КРАЛСТВОТО ХОЛАНДИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Г.ВАУТЕР ПЛОМБ 16.11.2015

16.11.2015, Скопје

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО НОВОНАИМЕНУВАНИОТ АМБАСДОР НА КРАЛСТВОТО ХОЛАНДИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Г.ВАУТЕР ПЛОМБ

Во рамките на своите активности народниот правобранител г.Иџет Мемети оствари средба со новонаименуваниот амбасадор на Кралството Холандија во Република Македонија г.Ваутер Пломп.

На средбата амбасадорот беше запознат со мандатот на Народниот правобранител,како и со актуелните предизвици со кои се соочува институцијата на полето на заштитата на човековите слободи и права посебно со недостаток од кадсровски капацитети и финасии.

Амбасадорот г.Пломп ја потенцираше важноста на институцијата Народен правобранител во општетството, како и потребата од  натамошно зајакнување на нејзините капацитети.

Двајцата соговорници се согласија  дека заштитата на човековите права, особено во време на предизвици со кои се соочува Европа денес, е многу важна со оглед на фактот дека токму Европската Унија се заснова на овие принципи. Исто така, тие ја потенцираа потребно од  продлабочување на  соработката помеѓу Амбасадата на Карлството Холандија и Народниот правобранител, со цел поквалитетна заштита на правата на граѓаните.


Пребарување

Кaлендар на настани

септември 2021
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 2
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија