Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 03.09.2021

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ПОЧЕТОКОТ НА НОВАТА УЧЕБНА ГОДИНА

  повеќе
 • 19.08.2021

  НАРОДНИОТ ПРВОБРАНИТЕЛ ДО ДРЖАВНИОТ ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКА ДОСТАВИ ПРЕПОРАКА ВО...

  повеќе
 • 13.07.2021

  АПЕЛ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ИНВОЛВИРАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО ПРОТЕСТИ

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА ПОДДРШКА НА ЖРТВИТЕ ОД ТОРТУРА ОДБЕЛЕЖАН СО ИЗЛОЖБА НА КОЈА ПРИСУСУТВУВАШЕ И ОМБУДСМАНОТ Г. ИЏЕТ МЕМЕТИ 26.06.2013

Скопје

МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА ПОДДРШКА НА ЖРТВИТЕ ОД ТОРТУРА ОДБЕЛЕЖАН СО ИЗЛОЖБА НА КОЈА ПРИСУСУТВУВАШЕ И ОМБУДСМАНОТ Г. ИЏЕТ МЕМЕТИ

Во рамките на одбележувањето на 26 јуни Меѓународниот ден за поддршка на жртвите од тортура народниот правобранител г. Иџет Мемети присутвуваше на отворањето на изложбата  на постери посветени на човековите слободи и права, кои се дел од колекцијата на Комесарот за човекови права на Унгарија.

„Овој несекојдневен настан кој ги прикажува човековите права преку визуелност, без наративен или формален концепт ја потврдува нивната важност како наше заедничко наследство, кое заради својата универзална вредност ги надминува културните традиции„ рече меѓудругото на отворањето на изложбата г. Мемети.

Изложбата, беше во организација на Амбасадата на Унгарија и Делегацијата на Европската унија во Скопје ,а на неа исто така присуствуваа и амбадасорот на Унгарија Н.Е. Јозеф Бенце, како и  г. Мартин Клаукцке раководител на Одделението за оперативни работи на делегацијата на Европската Унија во Скопје.

Пребарување

Кaлендар на настани

септември 2021
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 2
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија