Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

ЗАМЕНИКОТ-НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ДОДЕЛИ НАГРАДИ ВО РАМКИТЕ НА КАМПАЊАТА: „ЗАЕДНО ЗА УЧИЛИШТА БЕЗ НАСИЛСТВО“ 11.12.2011

Скопје

ЗАМЕНИКОТ-НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ДОДЕЛИ НАГРАДИ ВО РАМКИТЕ НА КАМПАЊАТА: „ЗАЕДНО ЗА УЧИЛИШТА БЕЗ НАСИЛСТВО“

   Заменикот-народен правобранител г-ѓа Невенка Крушаровска и Мартин Стефановски, пејач од групата „Некст тајм“ во рамките на кампањата насловена како: „Заедно за училишта без насилство“ ги доделија првата и втората награда на децата победници на Конкурсот за едноминутно видео во категоријата „Слобода да се каже што се сака за да се направат училиштата да бидат без насилство“. Првата награда и беше доделена на Улза Несими (Тетово), а втората на Марија Кекеновска (Скопје).
   При доделувањето на наградите г-ѓа Крушаровска посебно го потенцира правото да се слушне гласот и мислењето на децата и обврската на возрасните да им посветат внимание на мислењата на децата особено за одлуките што влијаат на нивниот живот, развој и опстанок.
   Организатори на оваа кампања беа: УНИЦЕФ и Министерството за образованите и наука.

 


Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија