Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 28.04.2017

  РЕАКЦИЈА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД СЛУЧУВАЊАТА СО НАСИЛСТВО ВО...

  повеќе
 • 30.03.2017

  ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА КОЈА БЕШЕ ПРЕЗЕНТИРАН ГОДИШНИОТ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА СТЕПЕНОТ НА...

  повеќе
 • 16.03.2017

  РЕАКЦИЈА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОБИДИТЕ ЗА ИНВОЛВИРАЊЕ НА ДЕЦА ВО...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторRotate left
Rotate right

За Народниот правобранител

Општи информации за Народниот Правобранител

Собранието на Република Македонија, го избира и разрешува народниот правобранител. Народниот правобранител се избира за време од осум години, со право на уште еден избор....

повеќеАктивности

 • 20.04.2017

  ПОСЕТА НА СТУДЕНТИ ОД ФАКУЛТЕТОТ ЗА...

  Како функционира институцијата Народен правобранител? Кои се нејзините надлежности? Како Народниот...

  повеќе
 • 20.04.2017

  УЧЕНИЦИ ОД ПОВЕЌЕ СРЕДНИ УЧИЛИШТА ОД...

  Ученици од повеќе средни училишта од Скопје во рамките на проектот „Учиме право“, кој го спроведува...

  повеќе
 • 18.04.2017

  СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ...

  Народниот правобранител на Република Македонија г.Иџет Мемети на, 7-ми април, 2017 оствари средба со...

  повеќе

Меѓународни активности

 • 04.04.2017

  УЧЕСТВО НА ПРЕТСТАВНИК НА НАРОДНИОТ...

  Претставник на Народниот правобранител учествуваше на конференција по повод отпочнување на новиот...

  повеќе
 • 02.03.2017

  НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ...

  „Бегалската криза во нејзините милионски размери е несомнено еден од најголемите хуманитарни...

  повеќе
 • 08.12.2016

  ЗАМЕНИК-НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Д-Р...

  Заменик-народниот правобранител д-р Јован Андоновски учествуваше на Конференција која на осми и...

  повеќе


Пребарување

Кaлендар на настани

април 2017
П В С Ч П С Н
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија