Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 13.09.2018

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ПРЕСРЕТ НА ПРЕСТОЈНИОТ РЕФЕРЕНДУМ

  повеќе
 • 03.09.2018

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД ЗАПОЧНУВАЊЕТО НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

  повеќе
 • 26.06.2018

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА ПОДДРШКА НА ЖРТВИТЕ ОД ТОРТУРА – 26 ТИ...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторRotate left
Rotate right

За Народниот правобранител

Општи информации за Народниот Правобранител

Собранието на Република Македонија, го избира и разрешува народниот правобранител. Народниот правобранител се избира за време од осум години, со право на уште еден избор....

повеќеАктивности

 • 08.11.2018

  НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ...

  Народниот правобранител, г.Иџет Мемети, оствари средба со нерезидентната амбасадорка на Канада за...

  повеќе
 • 07.11.2018

  РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА НА ТЕМА...

  „Ромите се дел од мултиетничка Македонија, граѓани на оваа држава со свој јазик, културни вредности...

  повеќе
 • 27.09.2018

  ПРЕТСТАВНИЦИ НА ИНСТИТУЦИЈАТА ГО СЛЕДЕА...

  На 27 и 28.09.2018 година во зградата Берлимонт, во Брисел - седиштето на Европската Комисија, се...

  повеќе

Меѓународни активности

 • 31.10.2018

  ПРЕТСТАВНИЦИ ОД КАНЦЕЛАРИЈАТА НА...

  Делегација од канцеларијата на Народниот правобранител предводена од заменик народниот...

  повеќе
 • 29.10.2018

  МЕЃУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА „ЗАШТИТА НА...

  Во организација на покраинскиот омбудсман на Војводина, во Нови Сад се одржа меѓународната...

  повеќе
 • 24.10.2018

  ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ЕВРОПСКАТА МРЕЖА...

  Во Атина, Република Грција на 24 и 25 октомври се одржа Генерално собрание и Годишна конференција на...

  повеќе


Пребарување

Кaлендар на настани

ноември 2018
П В С Ч П С Н
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија