Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 24.04.2020

  ПРЕПОРАКИ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОСТВАРУВАЊЕТО НА ПРАВАТА НА ДЕТЕТО ВО...

  повеќе
 • 31.03.2020

  ПРЕПОРАКА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ДО ВЛАДАТА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА,...

  повеќе
 • 26.03.2020

  ПРЕПОРАКИ ЗА ПОСТАПУВАЊЕ СО ЛИЦАТА ЛИШЕНИ ОД СЛОБОДА ВО УСЛОВИ НА ПАНДЕМИЈА ОД...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторМеѓународни активности

ЗАВРШИ ДЕСЕТТИОТ СОСТАНОК НА ЧЛЕНКИТЕ НА АОМ СО УСВОЈУВАЊЕ НА ДЕКЛАРАЦИЈА И ИЗБОР НА НОВИ ЧЛЕНОВИ НА УПРАВНИТЕ ТЕЛА 01.06.2018

29.05-01.06.2018, Скопје

ЗАВРШИ ДЕСЕТТИОТ СОСТАНОК НА ЧЛЕНКИТЕ НА АОМ СО УСВОЈУВАЊЕ НА ДЕКЛАРАЦИЈА И ИЗБОР НА НОВИ ЧЛЕНОВИ НА УПРАВНИТЕ ТЕЛА

Со усвојување на таканаречена Декларација од Скопје и избор на нови членови на управните тела на први јуни, во Скопје заврши јубилејниот десетти состанок на Асоцијацијата на Омбудсманите на Медитеранот, на кој се дискутираше на темата „Народниот правобранител како заштитник на социјалните, културните и еколошките права“.

Претставниците од земјите членки на Асоцијацијата ги споделија искуствата од работата во поглед на заштитата на социјалните права и на ранливите групи, потоа на културните права, а последниот ден се дискутираше за тоа како може омбудсманот да дејствува на полето на екологијата, односно како може да им помогне на граѓаните во остварувањето на правото за живот во здрава и чиста средина.

Последниот ден се одржа и Генералното собрание на Асоцијацијата, на кое беа избрани новите члнови на управните тела. Така, за нов претседател на АОМ е избран омбудсманот на Република Грција г. Андреас Потакис, прв потпреседател во наредниот период ќе биде омбудсманот на Кралството Шпанија г. Франциско Фернандес Маруган, додека за втор потпретседател е избран омбудсманот на Република Албанија г-ѓа Еринда Баланца. Во Управниот одбор на АОМ ќе членуваат Република Македонија, Република Франција, Израел, Палестина, Кипар, Тунис и Словенија, а договорено е секретаријатот и финансиите да го преземе канцеларијата на омбудсманот на Малта.


Пребарување

Кaлендар на настани

јуни 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 29
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија