Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 10.12.2018

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД 10 ДЕКЕМВРИ МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЧОВЕКОВИТЕ ПРАВА

  повеќе
 • 20.11.2018

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  повеќе
 • 13.09.2018

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ПРЕСРЕТ НА ПРЕСТОЈНИОТ РЕФЕРЕНДУМ

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторМеѓународни активности

ВО СКОПЈЕ СЕ ОДРЖУВА ДЕСЕТТИОТ СОСТАНОК НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ОМБУДСМАНИ НА МЕДИТЕРАНОТ 30.05.2018

30.05.2018, Скопје

ВО СКОПЈЕ СЕ ОДРЖУВА ДЕСЕТТИОТ СОСТАНОК НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ОМБУДСМАНИ НА МЕДИТЕРАНОТ

Вчера, во Скопје почна десеттиот состанок на Асоцијацијата на омбудсманите на Медитеранот (АОМ) чиј домаќин е институцијата  Народен правобранител на Република Македонија, а на кој ќе се дискутира на темата „Улогата на Народниот правобранител како заштитник на социјалните, културните и еколошките права.

На првиот ден од состанокот се одржаа средби  на членовите на извршниот комитет и Управниот одбор на Асоцијацијата, кои дискурираа на повеќе теми меѓу кои и предлог програмата за 2018-2019 година.

Во наредните три дена, ќе се одржат две пленарни сесии на теми „Улогата на Народниот правобранител во заштита на социјалните права на ранливите групи“, потоа „Улогата на Народниот правобранител во заштита на културните права на граѓаните“, а учесниците ќе дискутираат и на темата „Народниот правобранител како заштитник на правата од животната средина„. Планирано е  на Конференцијата да се усвои Декларацијата од Скопје.

На состанокот учествуваат омбудсмани и претставниците на омбудсман институциите од земјите членки на АОМ.


Пребарување

Кaлендар на настани

декември 2018
П В С Ч П С Н
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија