Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 16.03.2017

  РЕАКЦИЈА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ЗА ОБИДИТЕ ЗА ИНВОЛВИРАЊЕ НА ДЕЦА ВО...

  повеќе
 • 03.03.2017

  АПЕЛ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД ИНВОЛВИРАЊЕТО НА ДЕЦАТА ВО ПРОТЕСТИТЕ

  повеќе
 • 21.12.2016

  ДЕКЛАРАЦИЈА НА АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ОМБУДСМАНИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторRotate left
Rotate right

За Народниот правобранител

Општи информации за Народниот Правобранител

Собранието на Република Македонија, го избира и разрешува народниот правобранител. Народниот правобранител се избира за време од осум години, со право на уште еден избор....

повеќеАктивности

 • 20.03.2017

  СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ...

  Народниот правобранител г. Иџет Mемети оствари средба со амбасадорот на Кралството Холандија во...

  повеќе
 • 24.02.2017

  „ДЕЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ ВО МАКЕДОНИЈА НИЗ...

  Народниот правобранител г. Иџет Мемети се обрати на Националниот семинар насловен како „Децата со...

  повеќе
 • 14.12.2016

  НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ОДРЖА ДВОДНЕВЕН...

  „Зборуваме за ранлива категорија граѓани кои иако се само деца, го почувствувале стравoт и ужасот на...

  повеќе

Меѓународни активности

 • 02.03.2017

  НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ...

  „Бегалската криза во нејзините милионски размери е несомнено еден од најголемите хуманитарни...

  повеќе
 • 08.12.2016

  ЗАМЕНИК-НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Д-Р...

  Заменик-народниот правобранител д-р Јован Андоновски учествуваше на Конференција која на осми и...

  повеќе
 • 13.11.2016

  УЧЕСТВО НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ...

  Народниот правобранител г. Иџет Mемети учествуваше на 11-тата меѓународна конференција на...

  повеќе


Пребарување

Кaлендар на настани

март 2017
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија