Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2020

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД 26 ЈУНИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА...

  повеќе
 • 17.06.2020

  СООПШТЕНИЕ ВО ВРСКА СО НАПЛАТУВАЊЕТО ЗА ИЗДАВАЊЕ НА СВЕДИТЕЛСТВАТА

  повеќе
 • 09.06.2020

  ДОСТАВЕНО МИСЛЕЊЕ ДО НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО ВРСКА СО ПУШТАЊЕТО ВО УПОТРЕБА НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

РОМСКАТА ЖЕНА ВО 21 ВЕК – МОЖНОСТИ, ПРИДОНЕСИ И ПРЕДИЗВИЦИ 07.03.2020

Скопје

РОМСКАТА ЖЕНА ВО 21 ВЕК – МОЖНОСТИ, ПРИДОНЕСИ И ПРЕДИЗВИЦИ

Заменичката на народниот правобранител, г-ѓа Васка Б-Мустафа, учествуваше на  Панел дискусијата која во пресрет на Денот на жената 8- ми март  се одржа во ЕУ куќа (EU house) во Скопје, а организиран од Коалицијата „Khetane„.

Како една од панелистките, заменичката Бајрамовска-Мустафа говорејќи на  тема „Жените Ромки во 21 век – можности, придонеси и предизвици“, споделувајќи го личното и професионално искуство упати апел за охрабрување на жената Ромка, за поголемо учество во концептот на родовата еднаквост, потенцирајќи ја важноста од  нејзиниот придонес во процесот на интеграција на ромската заедница, носењето на одлуки и креирањето оддржливи политики за Ромите во Северна Македонија.

На настанот се обрати и првата дама, г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска, како и г-ѓа Марта Гарсија Фидалго, советничка и координаторка за интеграција на Ромите и еднаквост од генералниот директорат за соседство и проширување на Европската комисија.

Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2020
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија