Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2018

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА ПОДДРШКА НА ЖРТВИТЕ ОД ТОРТУРА – 26 ТИ...

  повеќе
 • 17.04.2018

  РЕАКЦИЈА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ЗАЧЕСТЕНИТЕ СЛУЧАИ НА НАСИЛСТВО ВО...

  повеќе
 • 29.03.2018

  НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ НА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ГО ПРЕЗЕНТИРАШЕ...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

21.12.2017

21.12.2017, Скопје

УЧЕНИЦИ ОД ТРЕТА ГОДИНА ОД ПРИВАТНОТО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ “ЈАХЈА КЕМАЛ“-СКОПЈЕ НА ПРАКТИЧНА НАСТАВА ВО КАНЦЕЛАРИЈАТА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Ученици од трета година од приватното средно улилиште „Јахја Кемал“-Скопје во рамките на изучување на наставниот предметот вовед во право остварија практична настава во  канцеларијата на Народниот правобранител.

При посетата народниот правобранител г.Иџет Мемти ги запозна учениците со поставеноста на институцијата, нејзините надлежности и начинот на работа-постапувањето по претставките.Тој, исто така им ги претстави новите измени и дополнувања на Законот за народниот правобранител и новиот начин на имплементирање на општите препораки, прек у усвојување на мерки од страна на Собранието на Република Македонија и задолжувањето на Владата по истите да реферира во рок од шест месеци од нивното усвојување.

Учениците посебен интерес покажаа за работата на институцијата во поглед на лицата лишени од слобода.


Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2018
П В С Ч П С Н
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 21
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија