Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 28.12.2017

  ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕЗЕМЕНИТЕ МЕРКИ И КОНСТАТИРАНИТЕ СОСТОЈБИ ОД ПОСТАПУВАЊЕТО ПО...

  повеќе
 • 03.12.2017

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО...

  повеќе
 • 20.11.2017

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО АМБАСАДОРОТ НА РЕПУБЛИКА ФРАНЦИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Г.КРИСТИЈАН ТИМОНИЕ 08.11.2017

08.11.2017, Скопје

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО АМБАСАДОРОТ НА РЕПУБЛИКА ФРАНЦИЈА ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА Г.КРИСТИЈАН ТИМОНИЕ

Народниот правобранител г. Иџет Mемети оствари средба со амбасадорот на Република Франција во Република Македонија, г. Кристијан Тимоние. На средбата, амбасадорот беше запознаен со работата на институцијата и со актуелните предизвици со кои таа се соочува особено за сосотојбата со спроведувањето на препораките на народниот правобранител содржани во Годишниот извештај за степенот на обезбедувањето, почитување унапредување и заштита на човековите слободи и права, локалните избори и тековното работење.

Амбасадорот искажа подготвеност за продлабочување на соработката помеѓу Амбасадата на Република Франција и Народниот правобранител особено на полето на заштита на правата од областа на здравството, соработката со Собранието, како и заштита и унапредување на правата на ЛГБТИ заедницата во Македонија.
Двајцата соговорници се согласија дека од исклучителна важност е да се обезбеди континуирана и силна поддршка на Народниот правобранител во наредниот период, особено битен за напредокот на земјата на патот кон Европската Унија.  


Пребарување

Кaлендар на настани

јануари 2018
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 18
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија