Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 13.09.2018

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ВО ПРЕСРЕТ НА ПРЕСТОЈНИОТ РЕФЕРЕНДУМ

  повеќе
 • 03.09.2018

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД ЗАПОЧНУВАЊЕТО НА УЧЕБНАТА ГОДИНА

  повеќе
 • 26.06.2018

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА ПОДДРШКА НА ЖРТВИТЕ ОД ТОРТУРА – 26 ТИ...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

06.10.2017

05.10.2017, Куманово

УЧЕСТВО НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ НА НАСТАН ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА НАЦИОНАЛНИОТ РОМСКИ ЦЕНТАР КУМАНОВО

Народниот правобранител г.Иџет Мемети учествуваше на настан на тема „Ајде да зборуваме за дискриминација“, во организација на здружението Национален ромски центар од Куманово.

Во своето обраќање до присутните тој истакна дека дискриминацијата е доста присутна во последните неколку години, кога и зачестија реакциите на припадниците на различни етнички и маргинализирани групи дека не се чувствуваат еднакви со останатите.

„Понижувањето, болката, но и немоќта кај жртвите од дискриминација, подеднакво е непријатно, како и физичкото насилство и несомнено остава последици врз физичкото, психичкото и емоционално здравје на поединци или група на луѓе-жртви на дискриминацијата“ - истакна, меѓу другото г. Мемети.

Народниот правобранител, г.Мемети своето обраќање го заврши со препорака дека, за намалување на насилството и говорот на омраза потребни се сериозни заложби и посветено работење на полето на превенцијата и сузбивање на дискриминацијата кон Ромите.

На настанот свое обраќање имаше и амбасадорот на Република Франција во Македонија, г.Кристиан Тимоние, како и претставник на Министерството за образование и наука.


Пребарување

Кaлендар на настани

септември 2018
П В С Ч П С Н
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија