Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 03.12.2017

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА ЛИЦАТА СО...

  повеќе
 • 20.11.2017

  СООПШТЕНИЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПО ПОВОД СВЕТСКИОТ ДЕН НА ДЕТЕТО

  повеќе
 • 13.10.2017

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД ПРЕСТОЈНИТЕ ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ 2017

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО ПРЕТСТАВНИКОТ НА УНИЦЕФ ВО МАКЕДОНИЈА, Г. БЕНЏАМИН ПЕРКС 12.07.2017

12.07.2017, Скопје

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО ПРЕТСТАВНИКОТ НА УНИЦЕФ ВО МАКЕДОНИЈА, Г. БЕНЏАМИН ПЕРКС

Народниот правобранител, г. Иџет Mемети оствари средба со новиот претставник на УНИЦЕФ во Република Македонија, г. Бенџамин Перкс. На средбата г. Перкс беше запознаен со работата на институцијата, со последните случувања во земјата, а особено во фокусот на разговорот беа човековите права и слободи.
Правобранителот, г. Мемети се осврна на историјатот на институцијата, начинот на кој се работи, а посебно внимание посвети на заштита на правата на децата, особено оние кои припаѓаат на ранливите категории, деца на улица, нееведентираните деца, децата со посебни потреби и сл. Стана збор и за односот на институциите кон овие деца и потребата од нивна проактивна и поефикасна заштита.

Двајцата соговорници се согласија дека од исклучителна важност е да се продолжи со заедничкото делување на УНИЦЕФ и Народниот правобранител во оваа сфера, особено кога УНИЦЕФ веќе години наназад ја поддржува институцијата Народен правобранител во повеќе аспекти.
 
Г. Перкс истакна дека УНИЦЕФ и понатаму ќе продолжи да биде сојузник на институцијата која е клучна алатка за обезбедување заштита на детските права и слободи.


Пребарување

Кaлендар на настани

декември 2017
П В С Ч П С Н
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 1
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија