Помагаме граѓаните на полесен начин да ги остваруваат нивните слободи и права, јавната администрација да стане вистински сервис и да се унапреди односот помеѓу органите на власта и граѓаните.

и на нашите принципи:

Јавно, чесно и стручно ги следиме и надгледуваме постапувањата на органите на власта.
Еднакви во односот со сите.
Професионални во работата, отворени за сугестии и спремни за постојано надградување.

Новости и настани

 • 26.06.2018

  СООПШТЕНИЕ ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН ЗА ПОДДРШКА НА ЖРТВИТЕ ОД ТОРТУРА – 26 ТИ...

  повеќе
 • 14.06.2018

  СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ДАДЕ СОГЛАСНОСТ НА ОПШТИТЕ АКТИ НА НАРОДНИОТ...

  повеќе
 • 14.06.2018

  СОБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ГИ УСВОИ МЕРКИТЕ ЗА СПРОВЕДУВАЊЕ НА...

  повеќе
 • архива

Пофалби и поплаки

Е-ИнформаторАктивности

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО АМБАСАДОРОТ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА Н.Е. ИВАН ВЕЛОКОВ ПЕТКОВ 01.06.2017

01.06.2017, Скопје

СРЕДБА НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ Г.ИЏЕТ МЕМЕТИ СО АМБАСАДОРОТ НА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА Н.Е. ИВАН ВЕЛОКОВ ПЕТКОВ

Народниот правобранител, г. Иџет Mемети оствари средба со амбасадорот на Република Бугарија  во Република Македонија, Н.Е. Иван Великов Петков. На средбата амбасадорот беше запознаен со работата и надлежностите на институцијата, како и со актуелните предизвици со кои таа се соочува.

Правобранителот, г. Мемети го информираше амдасадорот за надлежностите на институцијата Народен правобранител, особено за новите надлежности кои институцијата ги доби со измените и долнувањата на Законот за народниот правобранител од септември 2016 година како и  за начинот на евиденција на поплаките од граѓаните кои и се обраќаат на институцијата.

Двајцата соговорници се согласија дека од исклучителна важност е да се обезбеди континуирана и силна поддршка на институцијата, а исто така ја потенцираа и важноста од регионална соработка за заштита на човековите права и слободи, особено за заштитата на правата на малцинствата во Република Македонија


Пребарување

Кaлендар на настани

јули 2018
П В С Ч П С Н
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Анкета

Дали и колку во Република Македонија се почитуваат правата на лицата со посебни потреби?


Blog

Посетители online: 15
© 2011 Народен правобранител на Република Македонија